ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը փետրվարի 14-ին Մոսկվայում հանդիպել է ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Արա Բաբլոյանն ընդգծել է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները հիմնված են բարեկամության եւ դարավոր ավանդույթների վրա: Նշելով, որ միջպետական հարաբերությունների զարգացման հարցում իր ուրույն տեղն ունի խորհրդարանական գործակցությունը` ՀՀ ԱԺ նախագահն այս համատեքստում արժեւորել է հայ-ռուսական միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի, ինչպես նաեւ ոլորտային հանձնաժողովների դերը:
Անդրադարձ է կատարվել միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկկողմ համագործակցությանը: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը մասնավորապես ընդգծել է Միջխորհրդարանական միության շրջանակում երկու երկրների պատվիրակությունների արդյունավետ փոխգործակցությունը:
Որպես կարեւոր եւ արդյունավետ ուղղություն` ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է միջտարածաշրջանային փոխգործակցությունը` անհրաժեշտ համարելով ապակենտրոնացված համագործակցության ընդլայնումը:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ երկու երկրների միջեւ հարաբերություններն այսուհետ եւս կզարգանան գործընկերության եւ փոխադարձ վստահության մթնոլորտում:
ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն եւս բարձր է գնահատել հայ-ռուսական հարաբերությունների մակարդակը` համոզմունք հայտնելով, որ երկու խորհրդարանների համագործակցության շրջանակը հետայսու եւս կընդլայնվի, փոխգործակցությունը կխորանա թե երկկողմ, թե բազմակողմ ձեւաչափերով:
Մոսկվա մեկնած պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Հերմինե Նաղդալյանը, Արտաշես Գեղամյանը եւ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը:

14 февраля возглавляемая Председателем НС А.Баблояном делегация встретилась в Москве с Председателем СФ ФС РФ В.Матвиенко.
Поблагодарив за теплый прием, А.Баблоян подчеркнул, что армяно-российские отношения основаны на дружбе и вековых традициях. Отметив, что в межгосударственных отношениях парламентское сотрудничество занимает особое место, спикер НС в этом контексте выделил роль армяно-российской межпарламентской комиссии по сотрудничеству, а также отраслевых комиссий.
Затронуто двустороннее сотрудничество на международных парламентских площадках. Глава парламента РА, в частности, подчеркнул важность эффективного взаимодействия делегаций двух стран в рамках Межпарламентского Союза.
В качестве важного и плодотворного направления Председатель НС отметил межрегиональное взаимодействие, считая необходимым расширение децентрализованного сотрудничества.
Глава парламента РА выразил уверенность, что отношения между двумя странами и впредь будут развиваться в атмосфере партнерства и взаимного доверия.
Председатель СФ ФС РФ В.Матвиенко также высоко оценила уровень армяно-российских отношений, выразив уверенность, что рамки сотрудничества двух парламентов и далее будут расширяться, взаимодействие углубится как в двустороннем, так и многостороннем форматах.
В составе прибывшей в Москву делегации депутаты НС Э.Нагдалян, А.Гегамян и руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС А.Сагателян. На встрече присутствовал посол РА в РФ В.Тоганян.